|
"Hänsel şi Gretel, în premieră la Opera Română Craiova
 Opera Română Craiova prezintă astăzi, de la ora 19.00, premiera operei pentru copii "Hänsel şi Gretel de Engelbert Humperdinck, în regia lui Traian Savinescu.
"Sunt obişnuit cu spectacolele pentru copii. Am lucrat mult şi cu mare drag în acest domeniu. Am apreciat în mod deosebit contribuţia sectorului de producţie de la Opera Română Craiova la acest spectacol. Dacă reprezentaţia arată cum arătă este şi meritul lor, ateliere, butaforie, toate compartimentele au mers foarte bine şi nu pot decât să mă bucur. Atuul acestui spectacol este acela că opera pentru copii Hänsel şi Gretel este gândită şi realizată cu muzica live a orchestrei, a menţionat în cadrul unei conferinţe de presă, care a precedat premiera, regizorul Traian Savinescu. "A fost o mare provocare pentru că orice basm are putere de vis şi orchestra a trebuit să îmbrace muzical această poveste. O pulbere de stele pe gene de copii... Copii mai mici..., mai mari... Vise, joc şi fantezie. Pulbere de stele aşternută pe suflete inocente, mărturisea dirijorul Alexandru Iosub.
Cei care vor veni joi seară în sala de spectacole a Operei Române Craiova vor asista la un spectacol interesant din punct de vedere vizual, cu multă culoare pusă în valoare şi de muzica orchestrei: "Importantă mi se pare latura vizuală a spectacolului implicând din punct de vedere scenografic atât costumele în mişcare, cât şi decorul extrem de mobil, permiţând o dinamică schimbare a cadrului scenic. Elementele de proiecţie, utilizate cu parcimonie şi efectele speciale implicând şi lumini vor îmbogăţi imaginea scenică, accentuând iluzia şi fantasticul menit să-i capteze şi să-i cucerească pe micii spectatori.
"Hänsel şi Gretel, vegheaţi de Moş Ene şi Îngerii viselor, Crăiasa Pădurii vor veni de hac Babei Cloanţa Cotoroanţa şi-o vor pune pe jar, iar, când vraja se va rupe, toţi copiii rătăciţi prin pădure, ca şi ei, şi transformaţi în turtă dulce, vor prinde viaţă şi vor cânta fericiţi, alături de public. |
Nota actuala: 9 (din 1 note acordate) - Acorda o nota!
Alte titluri din aceeasi categorie11-07: Două evenimente, duminică, pe scena Operei Brașov Duminică, 12 iulie 2026, de la ora 11.00, în Sala Operei Brașov, invităm spectatorii, mici și mari deopotrivă, să vizioneze musicalul „Frumoasa din Pădurea Adormită”, o adaptare feerică realizată după celebrul basm al lui Charles Perr ... [ continuare ] Din categoria Opere din Romania
09-07: Toamna începe ... la operă! O nouă stagiune înseamnă emoții noi, povești memorabile și seri pe care abia aștepți să le trăiești.
În octombrie deschidem Stagiunea 107 cu unul dintre cele mai așteptate evenimente ale anului: premiera cu două reprezent ... [ continuare ] Din categoria Opere din Romania
08-07: Orchestra Operei Naționale București cântă la Festivalul Internațional de la Ravello Pe 12 iulie, ora 20:00, Orchestra Operei Naționale București urcă pe scena Belvedere di Villa Rufolo, la Festivalul Internațional de la Ravello, unul dintre cele mai prestigioase festivaluri de muzică din Europa, ajuns la cea de-a 74-a ediție.< ... [ continuare ] Din categoria Opere din Romania
01-07: Program iulie 2026 Rigoletto
Duminică, 5 iulie 2026, ora 19:00
Concert Simfonic
Vineri, 10 iulie 2026, ora 19:00
Carmen
Duminică, 19 iulie 2026, ora 19:00
Traviata
Vineri, 24 iulie 2026, ora 19: ... [ continuare ] Din categoria Opere din Romania
28-06: O călătorie prin frumusețea culturii chineze Luni, 29 iunie, scena Operei Naționale Române din Cluj-Napoca devine poarta către una dintre cele mai fascinante tradiții artistice ale lumii.
Beijing Dance Academy, una dintre cele mai prestigioase instituții de dans din China, a ... [ continuare ] Din categoria Opere din Romania
|