|
Festivalul Internațional Opera Aperta 2024 revine cu evenimente speciale, contraste și mult farmec
 Opera Aperta revine în 25-30 iunie și, de această dată, pune reflectoarele pe contraste, într-o ediție în care vei experimenta abordări noi ale unor opere clasice, vei (re) descoperi orașul altfel și vei râde mult.
Muzică și umor? Dacă pe scenă e actorul Bogdan Bob Rădulescu, sub bagheta dirijoarei Toadere Kovács Dalma, Carnavalul Animalelor de Camille Saint-Saens se transformă garantat într-un stand-up interactiv cu glume deștepte și ironii pe măsură. Carnavalul Animalelor, un „spectacol de la 9, la 99 de ani”, e la fel de amuzant și pentru copii, și pentru bunici, așadar, e un motiv bun să vii la Opera Aperta cu toată familia.
Miercuri, 26 iunie, de la ora 18:30, te așteptăm în Sala Mare a Operei române clujene! În premieră în țara noastră, vei participa la un spectacol în care muzica clasică se întâlnește cu stand-up comedy.
În premieră mondială, ai ocazia să vezi adaptarea operei Carmen, semnată de Barcelona Flamenco Ballet, care explorează tema libertății și curajului într-o lume inegală. Spectacolul păstrează povestea scrisă de Prosper Mérimée și muzica originală a lui Bizet, dar integrează accente moderne de jazz și flamenco, creând o experiență complet diferită și emoționantă.
Personajele vibrante și spumoase ale lui Mérimée, împreună cu muzica evocatoare a lui Bizet, sunt aduse la viață prin talentul și pasiunea dansatorilor de la Barcelona Flamenco Ballet. Povestea tumultuoasă a lui Carmen, țiganca îndrăzneață și pasională, și Escamillo, toreadorul curajos, este redată cu o intensitate emoțională care captivează și inspiră. Limbajul expresiv al flamenco-ului devine astfel vehiculul perfect pentru a transmite complexitatea emoțiilor și pasiunea protagoniștilor.
Nu rata ocazia de a te bucura de aceste evenimente speciale în compania Barcelona Flamenco Ballet, pe 27 și 28 iunie, de la ora 18:30, în Sala Mare a Operei române clujene! |
Nota actuala: 9 (din 1 note acordate) - Acorda o nota!
Alte titluri din aceeasi categorie15-04: Cluj Chamber Music Festival, ultima zi pentru prețurile reduse Dacă aveai de gând să ajungi la Cluj Chamber Music Festival 2026, acum este momentul în care o poți face la preț redus - perioada Early Bird se încheie astăzi!
Cluj Chamber Music Festival revine în perioada 7–17 mai 2026, i ... [ continuare ] Din categoria Opere din Romania
15-04: O seară în pași de dans, Raymonda la Opera Națională București Vă invităm să pășiți într-o lume a rafinamentului și grației, alături de una dintre cele mai spectaculoase creații ale baletului clasic: „Raymonda”, prezentată pe scena Operei Naționale București, în data de 19 aprilie.
... [ continuare ] Din categoria Opere din Romania
14-04: „Vânzătorul de păsări” înveselește atmosfera pe scena Operei Brașov Sâmbăta aceasta, 18 aprilie 2026, de la ora 18.30, în Sala Operei, este programat spectacolul cu opereta „Vânzătorul de păsări” de Carl Zeller. Premiera lucrării a avut loc la Theater an der Wien, în anul 1891. Succesul răsunător a det ... [ continuare ] Din categoria Opere din Romania
11-04: Opera Brașov lansează seria „Dialoguri la Operă - Conferințele Binelui” Începând cu luna aprilie, Opera Brașov lansează un nou proiect cultural realizat în parteneriat cu „Echipa Binelui”, inițiativă fondată de Carmen Târnoveanu. Sub titulatura „Dialoguri la Operă – Conferințele Binelui”, această se ... [ continuare ] Din categoria Opere din Romania
08-04: Prima premieră a anului la Opera Iași: „Stabat mater”, de Gioachino Rossini Opera Națională Română din Iași prezintă mâine prima premieră a anului, „Stabat mater”, de Gioachino Rossini. Deși este o lucrare de tip oratoriu, producția propune o punere în scenă complexă, care integrează toate elementele consti ... [ continuare ] Din categoria Opere din Romania
|