|
Un elev al lui Placido Domingo debutează la Opera Naţională Bucureşti
 Opera Nationala Bucuresti prezinta sambata, 14 ianuarie, ora 19.00, reprezentatia cu opera Madama Butterfly, de Giacomo Puccini. Iubitorii teatrului liric vor putea asista in cadrul acestui spectacol la debutul tenorului de origine mexicana, José Manuel Ch, in rolul lui Pinkerton. Din 2011 José Manuel Ch este solist al Operei Nationale Bucuresti, informeaza comunicatul institutiei.
Din distributia spectacolului vor face parte artistii si colaboratorii ONB: Mariana Colpos, Sidonia Nica, Ruxandra Ispas, Vicentiu Taranu, James Lee, Florin Simionca, Horia Sandu, Vasile Chisiu, Mihai Iacob. Conducerea muzicala a spectacolului va fi asigurata de catre dirijorul Adrian Morar.
Absolvent al conservatorului national de muzica din Mexico City, José Manuel Ch, a fost bursier al Societatii Internationale de Arta Mexicana si a urmat studii de canto cu tenorul Placido Domingo. De asemenea, artistul a luat parte la mai multe cursuri de maiestrie cu Joseph McClain, Eric Steinman, Susan Young, Bonaldo Giaiotti, Justino Diaz, Graciela Araya, Cesar Ulloa, Francisco Araiza, Claude Corbeil, Corradina Caporello, Marco A. Verdin etc.
Printre distinctiile obtinute de catre tenorul mexican se numara: premiul al II-lea la concursul international Giacomo Lauri Volpo din Italia, premiul special la concursul international Magda Olivero de la Milano, premiul al II-lea si premiul publicului la concursul de canto San Miguel de Allende Guanajuato, premiul "Cel mai bun tanar artist" oferit de catre Congresul de Stat al Mexicului. De asemenea, a fost laureat al concursului international de opera de la Trujillo (Peru).
José Manuel Ch a cantat pe scene importante din Spania, Argentina, Peru, Statele Unite ale Americii, Italia, Mexic. Din repertoriul sau fac parte roluri precum: Don José din "Carmen" (Georges Bizet) ; Rodolfo din "La Bohme", Mario Cavaradossi din "Tosca", Luigi din "Il Tabarro" (Giacomo Puccini) ; Turiddu din "Cavalleria rusticana" (Pietro Mascagni) ; Alfredo din "La Traviata" (Giuseppe Verdi), Javier Moreno din "Luisa Fernanda" (Federico Moreno Torroba). |
Nota actuala: 9 (din 1 note acordate) - Acorda o nota!
Alte titluri din aceeasi categorie28-04: Opera din Constanța intră în renovare Teatrul Național de Operă și Balet "Oleg Danovski" din Constanța intră din data de 1 mai 2026 într-o nouă perioadă de încercări, temeri și sacrificii nemaitrăite cu asemenea intensitate până acum, dar și de speranță într-un nou lăc ... [ continuare ] Din categoria Opere din Romania
24-04: Program mai 2026 Victoria și-al ei husar
2 mai, 2026 18:00
Victoria și-al ei husar
3 mai, 2026 18:00
Liliacul
8 mai, 2026 19:00
Kiss me Kate
9 mai, 2026 18:00
Kiss me Kate ... [ continuare ] Din categoria Opere din Romania
24-04: „Turandot”, la Opera Iași, la fix 100 de ani de la premiera mondială Ultimele două spectacole din această lună programate de Opera Națională Română din Iași vor avea loc la finalul săptămânii. Sâmbătă și duminică, de la ora 18:30, în Sala Mare, publicul va putea să urmărească, cu distribuții difer ... [ continuare ] Din categoria Opere din Romania
23-04: Timișoara, ziua porților deschise, luni, 27 aprilie 2026 Opera Națională Română din Timișoara invită publicul larg să descopere universul fascinant al teatrului liric, cu ocazia Zilei porților deschise, organizată luni, 27 aprilie 2026, între orele 9 și 17. Evenimentul oferă vizitatorilor acces ... [ continuare ] Din categoria Opere din Romania
22-04: Program mai 2026 1 mai, Callas - Oana Pellea
2 mai, Enescu 70 pe înțelesul tuturor
2 mai, Don Giovanni
3 mai, Lacul Lebedelor
6 mai, Nabucco
10 mai, Madama Butterfly
13 mai, Madama Butterfly
14 mai, A ... [ continuare ] Din categoria Opere din Romania
|