|
Gală aniversară Ioan Tugearu, duminică, la Opera Națională București
 Opera Națională București va găzdui duminică un spectacol-eveniment dedicat lui Ioan Tugearu, fost prim-balerin și coregraf, care va urca pe scenă începând cu ora 18, 30. Iubitorii dansului sunt invitați la o reîntâlnire cu celebrul interpret în "Richard al III-lea", pe muzică de Gustav Mahler, și în "Anna Karenina", pe muzică de Piotr Ilici Ceaikovski.
"De ce Richard al III-lea? Pentru că rolurile dramatice au fost cele mai potrivite genului meu de interpret, fie că a fost vorba de Don Jose din Carmen, de Petrușka din spectacolul cu același nume sau de Richard al III-lea. Și de ce Gustav Mahler? Pentru că este compozitorul meu cel mai iubit, încă mai visez să creez pe simfoniile lui. Apoi, de ce Anna Karenina? Și acesta este unul dintre cele mai îndrăgite spectacole montate de mine la București și la Sibiu, în care, de-a lungul timpului, am avut mari interpreți. Am și de astă dată norocul de a avea în acest spectacol pe unii dintre ei, cum ar fi Corina Dumitrescu, una dintre cele mai mari artiste ale Baletului Operei Naționale București în rolul Annei și alături de ea pe Gigel Ungureanu în Karenin, pe Ovidiu Matei Iancu în Vronski și pe tânărul Bogdan Cănilă în Acarul din coșmar, în această formulă de spectacol cameral", a precizat Ioan Tugearu, citat în comunicat.
El a subliniat că este profund emoționat să urce din nou pe scena ONB unde a dansat începând din anul 1963. "Sunt profund emoționat să pășesc din nou pe această scenă pe care am dansat începând din 1963 și unde de-a lungul timpului am montat cele mai multe dintre spectacolele mele. Mulțumesc celor care mi-au dat acest prilej de a mai călca în acest spațiu sacru pentru mine", a spus artistul.
Biletele se găsesc la tickets.operanb.ro și la casa de bilete a Operei Naționale București. |
Nota actuala: 9 (din 1 note acordate) - Acorda o nota!
Alte titluri din aceeasi categorie11-07: Două evenimente, duminică, pe scena Operei Brașov Duminică, 12 iulie 2026, de la ora 11.00, în Sala Operei Brașov, invităm spectatorii, mici și mari deopotrivă, să vizioneze musicalul „Frumoasa din Pădurea Adormită”, o adaptare feerică realizată după celebrul basm al lui Charles Perr ... [ continuare ] Din categoria Opere din Romania
09-07: Toamna începe ... la operă! O nouă stagiune înseamnă emoții noi, povești memorabile și seri pe care abia aștepți să le trăiești.
În octombrie deschidem Stagiunea 107 cu unul dintre cele mai așteptate evenimente ale anului: premiera cu două reprezent ... [ continuare ] Din categoria Opere din Romania
08-07: Orchestra Operei Naționale București cântă la Festivalul Internațional de la Ravello Pe 12 iulie, ora 20:00, Orchestra Operei Naționale București urcă pe scena Belvedere di Villa Rufolo, la Festivalul Internațional de la Ravello, unul dintre cele mai prestigioase festivaluri de muzică din Europa, ajuns la cea de-a 74-a ediție.< ... [ continuare ] Din categoria Opere din Romania
01-07: Program iulie 2026 Rigoletto
Duminică, 5 iulie 2026, ora 19:00
Concert Simfonic
Vineri, 10 iulie 2026, ora 19:00
Carmen
Duminică, 19 iulie 2026, ora 19:00
Traviata
Vineri, 24 iulie 2026, ora 19: ... [ continuare ] Din categoria Opere din Romania
28-06: O călătorie prin frumusețea culturii chineze Luni, 29 iunie, scena Operei Naționale Române din Cluj-Napoca devine poarta către una dintre cele mai fascinante tradiții artistice ale lumii.
Beijing Dance Academy, una dintre cele mai prestigioase instituții de dans din China, a ... [ continuare ] Din categoria Opere din Romania
|