|
La opera ieșeană povestea noii stagiuni începe din septembrie
 Opera Iași pune în vânzare biletele de intrare la primele spectacole ale stagiunii 2023-2024
Opera Națională Română din Iași a stabilit programul reprezentațiilor lunii septembrie, când va începe stagiunea 2023-2024. În luna amintită, teatrul liric ieșean propune spectatorilor următoarele zece evenimente:
2 și 3 septembrie – „La Traviata”, de Giuseppe Verdi;
6 și 7 septembrie – „Lacul lebedelor”, de Piotr Ilici Ceaikovski;
14 septembrie – „Elixirul dragostei”, de Gaetano Donizetti;
16 și 17 septembrie – „Sunetul muzicii”, de Richard Rodgers;
22 septembrie – „Magia serii în sunet și lumină”;
26 septembrie – „Giselle”, de Adolphe Adam;
30 septembrie – „Lucia di Lammermoor” de Gaetano Donizetti.
Cu excepția galei de pe 22 septembrie, care va avea loc pe esplanada Palatului Culturii, de la ora 20:00, intrarea fiind liberă, toate spectacolele sunt programate în Sala Mare, cu începere de la ora 18:30.
Biletele de intrare la reprezentațiile amintite pot fi achiziționate începând de astăzi, de la ora 10:00, de pe site-ul operaiasi.ro și de la Agenția Operei, care este situată în foaierul instituției. |
Nota actuala: 9 (din 1 note acordate) - Acorda o nota!
Alte titluri din aceeasi categorie15-04: Cluj Chamber Music Festival, ultima zi pentru prețurile reduse Dacă aveai de gând să ajungi la Cluj Chamber Music Festival 2026, acum este momentul în care o poți face la preț redus - perioada Early Bird se încheie astăzi!
Cluj Chamber Music Festival revine în perioada 7–17 mai 2026, i ... [ continuare ] Din categoria Opere din Romania
15-04: O seară în pași de dans, Raymonda la Opera Națională București Vă invităm să pășiți într-o lume a rafinamentului și grației, alături de una dintre cele mai spectaculoase creații ale baletului clasic: „Raymonda”, prezentată pe scena Operei Naționale București, în data de 19 aprilie.
... [ continuare ] Din categoria Opere din Romania
14-04: „Vânzătorul de păsări” înveselește atmosfera pe scena Operei Brașov Sâmbăta aceasta, 18 aprilie 2026, de la ora 18.30, în Sala Operei, este programat spectacolul cu opereta „Vânzătorul de păsări” de Carl Zeller. Premiera lucrării a avut loc la Theater an der Wien, în anul 1891. Succesul răsunător a det ... [ continuare ] Din categoria Opere din Romania
11-04: Opera Brașov lansează seria „Dialoguri la Operă - Conferințele Binelui” Începând cu luna aprilie, Opera Brașov lansează un nou proiect cultural realizat în parteneriat cu „Echipa Binelui”, inițiativă fondată de Carmen Târnoveanu. Sub titulatura „Dialoguri la Operă – Conferințele Binelui”, această se ... [ continuare ] Din categoria Opere din Romania
08-04: Prima premieră a anului la Opera Iași: „Stabat mater”, de Gioachino Rossini Opera Națională Română din Iași prezintă mâine prima premieră a anului, „Stabat mater”, de Gioachino Rossini. Deși este o lucrare de tip oratoriu, producția propune o punere în scenă complexă, care integrează toate elementele consti ... [ continuare ] Din categoria Opere din Romania
|